The answer should be:
<span>To prevent collisions and violations at intersections that have traffic signals, use the d</span>elayed acceleration technique<span> to ensure the intersection is clear before you enter it.
Delayed acceleration technique refers to w</span><span>aiting to go through an intersection until you have a chance to scan for other vehicles.</span>
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Answer:
Inner radius = 2 mm
Explanation:
In a coaxial cable, series inductance per unit length is given by the formula;
L' = (µ/(2π))•ln(R/r)
Where R is outer radius and r is inner radius.
We are given;
L' = 50 nH/m = 50 × 10^(-9) H/m
R = 2.6mm = 2.6 × 10^(-3) m
Meanwhile µ is magnetic constant and has a value of µ = µ_o = 4π × 10^(−7) H/m
Plugging in the relevant values, we have;
50 × 10^(-9) = (4π × 10^(−7))/(2π)) × ln(2.6 × 10^(-3)/r)
Rearranging, we have;
(50 × 10^(-9))/(2 × 10^(−7)) = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
0.25 = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
So,
e^(0.25) = (2.6 × 10^(-3))/r)
1.284 = (2.6 × 10^(-3))/r)
Cross multiply to give;
r = (2.6 × 10^(-3))/1.284)
r = 0.002 m or 2 mm
Explanation:
It is given that,
Diameter of the semicircle, d = 45 m
Radius of the semicircle, r = 22.5 m
Speed of greyhound, v = 15 m/s
The greyhound is moving under the action of centripetal acceleration. Its formula is given by :



We know that, 


Hence, this is the required solution.