<span>This is an example of a substance changing state, a physical change, the molecules are changed, but the atoms themselves do not change, just their arrangement, and the mass of the molecules is the same. Therefor energy is absorbed by the molecules, as energy is required to change the state or physicality of a molecule structure.Hope this helps. Let me know if you need additional help!</span>
Answer:
Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.
Explanation:
- It is a stichiometry problem.
- We should write the balance equation of the mentioned chemical reaction:
<em>2Al + 3CuCl₂ → 3Cu + 2AlCl₃.</em>
- It is clear that 2.0 moles of Al foil reacts with 3.0 moles of CuCl₂ to produce 3.0 moles of Cu metal and 2.0 moles of AlCl₃.
- Also, we need to calculate the number of moles of the reported masses of Al foil (0.50 g) and CuCl₂ (0.75 g) using the relation:
<em>n = mass / molar mass</em>
- The no. of moles of Al foil = mass / atomic mass = (0.50 g) / (26.98 g/mol) = 0.0185 mol.
- The no. of moles of CuCl₂ = mass / molar mass = (0.75 g) / (134.45 g/mol) = 5.578 x 10⁻³ mol.
- <em>From the stichiometry Al foil reacts with CuCl₂ with a ratio of 2:3.</em>
∴ 3.85 x 10⁻³ mol of Al foil reacts completely with 5.578 x 10⁻³ mol of CuCl₂ with <em>(2:3)</em> ratio and CuCl₂ is the limiting reactant while Al foil is in excess.
- From the stichiometry 3.0 moles of CuCl₂ will produce the same no. of moles of copper metal (3.0 moles).
- So, this reaction will produce 5.578 x 10⁻³ mol of copper metal.
- Finally, we can calculate the mass of copper produced using:
mass of Cu = no. of moles x Atomic mass of Cu = (5.578 x 10⁻³ mol)(63.546 g/mol) = 0.354459 g ≅ 0.36 g.
- <u><em>So, the answer is:</em></u>
<em>Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.</em>
Answer: 0.0043mole
Explanation:Please see attachment for explanation
Answer:
The correct answers are:
a) 180 g
b) 93.7 cm³
Explanation:
The density of a substance is the mass of the substance per unit of volume. So, it is calculated as follows:
density= mass/volume
From the data provided in the problem:
density = 0.8 g/cm³
a) Given: volume= 225 cm³
mass= density x volume = 0.8 g/cm³ x 225 cm³ = 180 g
b) Given: mass= 75.0 g
volume = mass/density = 75.0 g/(0.8 g/cm³)= 93.75 cm³≅ 93.7 cm³
Answer:
1.61 × 10⁶ kJ
Explanation:
The human burns energy so as to be healthy.
The amount of energy burnt per day by an adult human is 2 × 20³ kcal per day. Since there is 24 hours in a day, the amount of energy burnt per hour is 2 × 20³ × 24 = 48 × 20³ kcal per hour.
The conversion rate of kcal to kJ is 1 kcal = 4.184 kJ. Therefore converting the kcal per hour to kJ per hour gives:
48 × 20³ × 4.184 = 200.882 × 20³ kJ = 1.61 × 10⁶ kJ