Answer:
E = 1.33 MeV = 2.13 x
J
v = wavelength = E / h = 2.13 x
/ 6.626 x
= 3.2 x
m
f = frequency = c / 3.2 x
m = 3 x
/ 3.2 x
= 9.375 x
Hz
The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
I know this isn't the answer but here's an English translation
<span>The saturated vapor pressure of pure water at 20 ° C is 18 mmHg. If at the same temperature as much as 120 grams of x-substance dissolved in 990 grams of water, the vapor pressure of the solution becomes 17.37 mmHg, calculate the relative molecular mass of the substance x?</span>
Halogens is defined as the group of 7 periodic table. As, every periodic table contains 7 valence electrons and they only need 1 more to complete an outer shell, that is why they are extremely reactive. And according to the law that recurring patterns of the properties of elements arise when they are arranged in order of increasing atomic number. As the halogen all act very similarly with each other in chemical reaction, it is true.
Answer:
Endothermic means: accompanied by or requiring the absorption of heat. So therefor cold packs would not be endothermic because they don't release cold. Instead they absorb heat
Explanation: