Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
The inner diameter of the tube is 0.4410 cm.
Explanation:
Height upto which mercury is filled = 12.7 cm
Mass of mercury = 105.5 g
Density of mercury = 13.6 g/mL =
Volume of mercury:

A mercury in cylindrical glass tube is at height of 12.7 cm.
The radius of the inner diameter of the glass tube = r
Volume of cylinder = 

r = 0.4410 cm.
Hi
Please find attached file with answers.
Hope it help!