Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
We can calculate the mass percent of an element by dividing its atomic mass by the mass of the compound and then multiply by 100:
% by mass of element = (mass of element/mass of compound) x100%
Impurities like n-eicosane with the molecular formula C20H42 could account for the low percent by mass of oxygen in the sample because it has a zero percent oxygen based on its compound formula which indicates that it does not have the element oxygen.
The two strands must be separated like the two sides of a zipper, by breaking the weak hydrogen bonds that link the paired bases.
<u>Explanation:</u>
- A double helix structure formed by two polypeptide chains is separated like the two sides of a zipper. A zipper is formed by breaking the weak hydrogen bonds that link the paired bases. During replication, an enzyme "Helicase" travels down the DNA and splits the chain and it forms 2 separate strands.
- The two DNA strand which has the same sequence must be separated like the two sides of a zipper by breaking weak hydrogen bases. During base pair-rule, the strand are unzipped and each strands is copied.
Answer :
The correct answer is %IC = 10 % and bond is covalent bond with slight polarity.
<u>Percent Ionic Character :</u>
It is defined as percent of ionic character present in a polar covalent bond . The formula of % ionic character (%IC) is given as follows :

Where Xa = Electronegativity of A atom and Xb = Electronegativity of B atom
Given : Molecule is TiAl₃
Electronegativity of Ti = 2.0
Electronegativity of Al = 1.6 ( From image shared )
Plug the value in above formula :



Value of e⁻¹ = 0.90
Percent ionic character = 1 - 0.90 * 100
Percent Ionic character = 10 %
<u>Since the % IC is 10 % , which is very less comparatively , hence the bond is covalent and very less polar .</u>