Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.
E = 0.25 = m*g*h
<span>h = 0.25/(m*g) = 0.25/(0.125*10) = 0.25/1.25 = 1/5 = 0.20 m
I hope this helps you have a great day and im sorry it took so long to get an answer</span>
Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.
The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.