Answer:
One ATP molecule's hydrolysis can move 3 ions of Sodium (Na+) across the menbrane.
Explanation:
As you can see, the energy provided by ATP is enough for moving 3 ions of Na+. Each ion needs +2.1 kcal/mol of energy.
If we multiply by 3 the energy for moving across the membrane= +6.3 kcal/mol
By adding the energy from ATP:
ΔGTotal=6.3-7.3= -1 kcal/mol
Answer:
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Explanation:
Step 1: Data given
Initial temperature = 200 °C = 473 K
Volume = 0.0250 m³ = 25 L
Pressure = 1.50 *10^6 Pa
The pressure reduce to 0.950 *10^6 Pa
The temperature stays constant at 200 °C
Step 2: Calculate the volume
P1*V1 = P2*V2
⇒with P1 = the initial pressure = 1.50 * 10^6 Pa
⇒with V1 = the initial volume = 25 L
⇒with P2 = the final pressure = 0.950 * 10^6 Pa
⇒with V2 = the final volume = TO BE DETERMINED
1.50 *10^6 Pa * 25 L = 0.950 *10^6 Pa * V2
V2 = (1.50*10^6 Pa * 25 L) / 0.950 *10^6 Pa)
V2 = 39.5 L = 0.0395 m³
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %