<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>
Lake Minnetonka in Southern Minneosta is buffer solution
Explanation:
One can conclude from the observation that Lake Minnetonka is a buffer solution. A buffer solution is a special solution that resist changes in pH or pOH when a small amount of an acid or base is added.
- Buffers are solutions in equilibrium with a fairly constant pH.
- They are aqueous solutions containing weak acids and their salts or weak bases and their salts.
- Since the pH of water sample from Lake Minnetonka did not change, it is a buffer.
Learn more:
buffer brainly.com/question/4431162
blood as a buffer brainly.com/question/12855542
#learnwithBrainly
As number of gaseous moles in reactant and prodict are same that is 4
So No change will occur
Answer:
RbOH → Rb⁺ + OH⁻
As the hydroxide can gives the OH⁻ in water, it is considered as an Arrhenius's base
Explanation:
Arrhenius theory states that a compound is considered a base, if the compound can generate OH⁻ ions in aqueous solution.
Our compound is the RbOH.
When it is put in water, i can dissociate like this:
RbOH → Rb⁺ + OH⁻
As the hydroxide can gives the OH⁻ in water, it is considered as an Arrhenius's base