Potassium carbonate, K2CO3, sodium iodide, NaI, potassium bromide, KBr, methanol, CH3OH, and ammonium chloride, NH4Cl, are solub
just olya [345]
Answer:
A. K₂CO₃
Explanation:
The chemical reaction showing the ions produced on dissolving Potassium carbonate in water is:
K₂CO₃ ⇒ 2K⁺ + CO₃²⁻
Number of ions produced = 2 + 1 = 3
The chemical reaction showing the ions produced on dissolving sodium iodide in water is:
NaI ⇒ Na⁺ + I⁻
Number of ions produced = 1 + 1 = 2
The chemical reaction showing the ions produced on dissolving potassium bromide in water is:
KBr ⇒ K⁺ + Br⁻
Number of ions produced = 1 + 1 = 2
The chemical reaction showing the ions produced on dissolving ammonium chloride in water is:
NH₄Cl ⇒ NH₄⁺ + Cl⁻
Number of ions produced = 1 + 1 = 2
<u>The largest number of dissolved particles per mole of dissolved solute is produced by Potassium carbonate.</u>
Answer:
5.3%
Explanation:
Let the volume be 1 L
volume , V = 1 L
use:
number of mol,
n = Molarity * Volume
= 0.8846*1
= 0.8846 mol
Molar mass of CH3COOH,
MM = 2*MM(C) + 4*MM(H) + 2*MM(O)
= 2*12.01 + 4*1.008 + 2*16.0
= 60.052 g/mol
use:
mass of CH3COOH,
m = number of mol * molar mass
= 0.8846 mol * 60.05 g/mol
= 53.12 g
volume of solution = 1 L = 1000 mL
density of solution = 1.00 g/mL
Use:
mass of solution = density * volume
= 1.00 g/mL * 1000 mL
= 1000 g
Now use:
mass % of acetic acid = mass of acetic acid * 100 / mass of solution
= 53.12 * 100 / 1000
= 5.312 %
≅ 5.3%
A is the correct answer m
Tell me if I’m right or wrong
Thank you and yeah that’s it please inform me djdjdendrd
D
Djdjdjd
R
D
R
R
R
R
Answer:
29.98kg
Explanation:
12.0 gallons * (3.78541178 liters/gallon) * (1000 mL/liter) * (0.66 g/mL) * (1 kg/1000 g) = 29.98 kg