Answer:
Pd(O2C2H3)2
Explanation:
<u>Percentage composition of elements in the compound:</u>
Pd= 47.40%
O=28.50%
C=21.40%
H= 2.69%
<u>Molar mass of each element</u>
Pd= 106g/mol
O= 16g/mol
C= 12g/mol
H= 1g/mol
Step 1
Find the moles of each element in 100g sample using the formula
no. of moles(n)=mass/molar mass
<u>For Pd:</u> 47.40g/106g/mol
n= 0.447 moles
<u>For O:</u> 28.50/16
n= 1.78 moles
<u>For C:</u> 21.40/12
n= 1.783 moles
<u>For H:</u> 2.69/1
n= 2.69moles
Step 2
Now divide the no. of moles separately by the smallest number of moles. Smallest number of moles is <em>0.447</em>
Pd= 0.447/0.447
= 1
O= 1.78/0.447
= 3.9=4
C= 1.78/0.447
= 3.9=4
H= 2.69/0.447
= 6
Hence empirical formula is PdO4C4H6
The probable molecular formula is 
Percentage by volume of solution is the percentage volume of solute in total volume of solution.
Volume percentage (v/v%) = volume of solute / total volume of solution x 100%
volume of solute - 16.0 mL
total volume of solution - 155 mL
v/v% = 16.0 / 155 x 100% = 10.32%
this means that in a volume of 100 mL solution, 10.32 mL is acetone.
Answer:
The formula of the original halide is SrCl₂.
Explanation:
- The balanced equation of this reaction is:
SrX₂ + H₂SO₄ → SrSO₄ + 2 HX, where X is the halide.
- From the equation stichiometry, 1.0 mole of strontium halide will result in 1.0 mole of SrSO₄.
- The number of moles of SrSO₄ <em>(n = mass/molar mass) </em>= (0.755 g) / (183.68 g/mole) = 4.11 x 10⁻³ mole.
- The number of moles of SrX are 4.11 x 10⁻³ moles from the stichiometry of the balanced equation.
- n = mass / molar mass, n = 4.11 x 10⁻³ moles and mass = 0.652 g.
- The molar mass of SrX₂ = mass / n = (0.652) / (4.11 x 10⁻³ moles) = 158.62 g/mole.
- The molar mass of SrX₂ (158.62 g/mole) = Atomic mass of Sr (87.62 g/mole) + (2 x Atomic mass of halide X).
- The atomic mass of halide X = (158.62 g/mole) - (87.62 g/mole) / 2 = 71 / 2 g/mole = 35.5 g/mole.
- This is the atomic mass of Cl.
- <em>So, the formula of the original halide is SrCl₂</em>.
Answer:
The balance equation is:
P₄(s) + 6Cl₂(g) → 4PCl₃(l)
Therefore the coefficient that should be placed in front of PCl₃ is 4
Explanation:
The unbalanced reaction is:
P₄(s) + Cl₂(g) → PCl₃(l)
As we have 4 atoms of P, we need to add 4 in front of the PCl₃ but now we unbalance the chlorine.
In 4 moles of PCl₃ we have 12 Cl, so we must add 6 in the Cl₂ on the reactant side.
The balance equation will be:
P₄(s) + 6Cl₂(g) → 4PCl₃(l)
Answer:
Jill
Explanation:
Because jill got a yellow band and a blue band and they are great colors????
~Idk but I think the answer is jill I have NO idea how to explain it to ya~