Let us differentiate accuracy from precision. Accuracy is the nearness of the measured value to the true or exact value. On the other hand, precision is the nearness of the measured values between each other. So, for precision, select the student in which the measured values are very near to each other. That would be Student III. Now, for accuracy, let's find the average for each student.
Student I: (<span>8.72g+8.74g+8.70g)/3 = 8.72 g
Student II: (</span><span>8.56g+8.77g+8.83g)/3 = 8.72 g
Student III: (</span><span>8.50g+8.48g+8.51g)/3 = 8.50 g
Student IV: (</span><span>8.41g+8.72g+8.55g)/3 = 8.56 g
From the given results, the accurate one would be Students I and II. So, we make a compromise. Even though Student III is precise, it is not accurate. If you compare between Students I and II, the more precise data would be Student I. Therefore, the answer is Student I.</span>
Answer:
The glow stick in hot water will be brighter
Explanation:
The glow stick in hot water will be brighter than the glow stick in cold water because the heat from the hot water will cause the molecules in the glow stick to move faster. The faster the molecules move in the glow stick, the sooner and brighter the reaction will be. The cold water will cause molecules to move slowly and it will take longer for the reaction to occur, which will also make it less bright.
Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.
Answer:
100 cg/1g
Step-by-step explanation:
1 cg = 0.01 g Multiply by 100
100 cg = 1 g
(a) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 cm³/1 L.
(b) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 mL/1 L.
(c) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1 m/10 dm.