Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer : The process is not spontaneous.
Explanation :
As, we know that:
Change in entropy = Change in entropy of system + Change in entropy of surrounding
As we are given in question, the entropy of surroundings decrease by the same amount as the entropy of the system increases.
For the given reaction to be spontaneous, the total change in entropy should be positive.
Given :
Entropy change of system = +125J/K
Entropy change of surroundings = -125J/K
Total change in entropy = Entropy change of system + Entropy change of surroundings
Total change in entropy = 125 J/K + (-125 J/K)
Total change in entropy = 0
The process is at equilibrium because the entropy change is equal to zero. So, the process is not spontaneous.
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
1. Make a Prediction
2. Fill both beakers with water
3. Dissolve salt in one of the beakers
4. Place both in the freezer and observe
5. Write a report
(Always make the prediction first! That's a hypothesis!)
The equilibrium constant is 0.0022.
Explanation:
The values given in the problem is
ΔG° = 1.22 ×10⁵ J/mol
T = 2400 K.
R = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹
The Gibbs free energy should be minimum for a spontaneous reaction and equilibrium state of any reaction is spontaneous reaction. So on simplification, the thermodynamic properties of the equilibrium constant can be obtained as related to Gibbs free energy change at constant temperature.
The relation between Gibbs free energy change with equilibrium constant is ΔG° = -RT ln K
So, here K is the equilibrium constant. Now, substitute all the given values in the corresponding parameters of the above equation.
We get,



So, the equilibrium constant is 0.0022.