<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s
Answer:
All the observers are correct.
Explanation:
This is simply a problem of reference frames from which the motion of the book is being viewed by the various observers.
From their various reference frames, they are all correct.
Observer A must be in the inertial reference frame.
<em>Observers who can explain the behavior of the book and the car by using the relationship between the sum of the forces and changing velocity are said to be observers in inertial reference frames.</em>
This is clearly shown by what observer A noticed. There was a relative motion between the book and the car as she pointed out, making her to be in an inertial reference frame.
<em>Similarly, observers in inertial reference frames can also explain the changes in velocity of objects by considering the forces exerted on them by other objects.</em>
This is shown by observer B as he is able to notice how the force of the car affects the velocity of the book.
Observer C is actually in a non-inertial reference frame, as newtons law of force motion relationship are no longer observed. This occurs in the non inertial reference frame.
Answer:
correct option is c. 31.0°C
Explanation:
given data
copper of mass = 100 g
electric drill = 1/2"
power = 40.0 W
time = 30 s
C copper = 387 J/kgC
to find out
copper's increase in temperature
solution
we get here energy that is express a s
energy = 40 W × 30 s
energy = 1200 Watt seconds
and heat acquired by drill is here as
heat acquired = 100 × T × 387
here temperature rise in copper mass as
temperature rise in copper mass =
× T × 387
temperature rise in copper mass = 38.7 × T Watt second
we know that all the energy from the drill heats the copper
so we can say
38.7 × T = 1200
T = 31°C
so correct option is c. 31.0°C