As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature
Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%
Let's evaluate each choice. For the first choice, this is correct. Hydrosphere consist of all the water's in the Earth's surface. It interacts with the atmosphere through reaeration, so that water cycle continues on. The second option is correct, this is known as the greenhouse effect. The third option is incorrect, because the opposite is true, which makes the fourth option correct. The fifth option is incorrect because the atmosphere has nothing to do with the Earth's crust. <em>So, the answers are: A, B, and D.</em>
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Answer:

Explanation:
First of all we need to find the amount of atoms per volume (m³). We can do this using the density and the molar mass.

Now, the fraction of vacancies is equal to the N(v)/N ratio.
- N(v) is the number of vacancies

- N is the number of atoms per volume calculated above.
Therefore:
The fraction of vacancies at 600 °C will be:

I hope it helps you!