D:the electrons from being attracted to the grid instead of the anode
Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





I would say unlimited polarity because the compass’s needle is always attracted to Earth’s north pole.
Good luck to you!
Work = (weight) x (distance)
Work = (50 lb) x (1 kg / 2.20462 lb) x (9.81 newton/kg)
x (4 feet) x (1 meter / 3.28084 feet)
= (50 x 9.81 x 4) / (2.20462 x 3.28084) newton-meter
= 271.3 joules .
We don't need to know how long the lift took, unless we
want to know how much power he was able to deliver.
Power = (work) / (time)
= (271.3 joule) / (5 sec) = 54.3 watts .
________________________________________
The easy way:
Work = (weight) x (distance)
= (50 pounds) x (4 feet) = 200 foot-pounds
Look up (online) how many joules there are in 1 foot-pound.
There are 1.356 joules in 1 foot-pound.
So 200 foot-pounds = (200 x 1.356) = 271.2 joules.
That's the easy way.