It is b because I'm just going around the house with me to the mall to get u at the moment I don't have any plans tonight or naw
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
The gas is NH₃.
H₂ doesn't dissolve readily in water, SO₂ gives an acidic solution in water.
The solid residue is Fe(OH)₂.
FeSO₄ and Na₂SO₄ are soluble in water.
The answer is C.
Answer:
4.8 h
Explanation:
The meal contains 53.0 grams of fat. If fat provides 38 kJ/g, the energy supplied is:
53.0 g × 38 kJ/g = 2.0 × 10³ kJ
The meal contains 38.0 grams of protein. If protein provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
38.0 g × 17 kJ/g = 6.5 × 10² kJ
The meal contains 152 grams of carbohydrate. If carbohydrate provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
152 g × 17 kJ/g = 2.6 × 10³ kJ
The total energy supplied is:
2.0 × 10³ kJ + 6.5 × 10² kJ + 2.6 × 10³ kJ = 5.3 × 10³ kJ
Swimming burns 1100.0 kJ/hour. The time required to burn 5.3 × 10³ kJ is:
5.3 × 10³ kJ × (1 h/1100.0 kJ) = 4.8 h