If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
Answer:
Part A: 5.899x10^-3 moles of Al
Part B: 1.573 g of AlBr3
Explanation:
Part A: We have to obtain the volume of the piece of aluminium; all sides of the square must be in cm. Then, use the density to obtain the mass.


0.059 is the volume of the Al udes for the reaction. Now, to oabtain the moles:

Part B: To obatin the mass of AlBr3, we need the balanced chemical equation:
2Al + 3Br2 → 2AlBr3
We assume bromine (Br2) is in excess, therefore, we calculate the aluminum bromide formed from the Al:
of Al
The answer is foramen, which means opening.
This is term used in anatomy.
Its plural is foramina.
The foramina tipically allow the connection of two parts of the body through bloed vessels (arteries, veins) or nerves.
Answer: 8.12 g NaCl
Explanation: Use Avogadro's number to find the number of m
moles of NaCl:
8.24x10²² molecules NaCl / 1 mole NaCl/ 6.022x10²³ molecules NaCl
= 0.14 mole NaCl
Next convert moles to grams NaCl using its molar mass;
0.14 mole NaCl x 58g NaCl / 1 mole NaCl
= 8.12 g NaCl