Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
Q1)
the number of moles can be calculated as follows
number of moles = mass present / molar mass
number of moles is the amount of substance.
4.8 g of Ca was added therefore mass present of Ca is 4.8 g
molar mass of Ca is 40 g/mol
molar mass is the mass of 1 mol of Ca
therefore if we substitute these values in the equation
number of moles of Ca = 4.8 g / 40 g/mol = 0.12 mol
0.12 mol of Ca is present
q2)
next we are asked to calculate the number of moles of water present
again we can use the same equation to find the number of moles of water
number of moles = mass present / molar mass
3.6 g of water is present
sum of the products of the molar masses of the individual elements by the number of atoms
H - 1 g/mol and O - 16 g/mol
molar mass of water = (1 g/mol x 2 ) + 16 g/mol = 18 g/mol
molar mass of H₂O is 18 g/mol
therefore number of moles of water = 3.6 g / 18 g/mol = 0.2 mol
0.2 mol of water is present
Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
<span>Answer:
W must be 5-chloro-2-methylpentane. It can give only 4-methy-1-pentene (Y) upon dehydrohalogenation:
X must be 4-chloro-2-methylpentane. Dehydrohalogenation yields both Y and 4-methyl-2-pentene. (Z)</span>
Answer:
100 cg/1g
Step-by-step explanation:
1 cg = 0.01 g Multiply by 100
100 cg = 1 g
(a) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 cm³/1 L.
(b) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 mL/1 L.
(c) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1 m/10 dm.