The amount of substance present in a certain object with a given half-life in terms of h can be expressed through the equation,
A(t) = (A(o))(0.5)^(t/h)
where A(t) is the amount of substance after t years and A(o) is the original amount. In this item we are given that A(t)/A(o) is equal to 0.89. Substituting the known values,
0.89 = (0.5)(t / 5730 years)
The value of t from the equation is 963.34 years.
<em>Answer: 963 years</em>
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Given:
Mass of methanol, m = 18754 kg
Density of methanol, ρ = 0.788 g/cm³
By definition, the volume of methanol in the collection tank is
Volume = mass/density

Answer: 2.38 x 10⁷ g/cm³
PH of solution will be greater than seven (pH>7), that means that solution is basic (<span>pH above </span>7<span> is a base, the higher the number, the stronger is the base).
</span>pH (potential of hydrogenis) is a measure of the hydrogen ion (H⁺) concentration of a solution. <span>Solutions with a pH less than 7 are acidic.</span>