Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Answer:
<h2>0.056 W</h2>
Explanation:

From ohms law we know that
Given data
P1 = 0.5 Watt
P2 = ?
V1= 3 Volts
V2= 1 Volt
Thus we can solve for the power dissipated as follows


<em>The resistor will dissipate 0.056 Watt</em>
Answer:
De Broglie wavelength of the bullet is given as

Explanation:
As per De Broglie hypothesis we know that the wavelength of De Broglie waves is the ratio of Plank's constant and momentum of the particle
here we know that the bullet mass is
m = 0.075 kg
speed of the bullet is given as
v = 350 m/s
Now we have


Now we know that



Answer: Capacitor
Explanation:
Given the following ;
At time, t = T/4 ; I = 0
At time, t = T/2 ; I = - Imax
Where T = period
We can confirm what the unknown element is by using the relation, such that the parameters satisfy the stated condition ;
Recall;
I = Iosin(wt + π/2) [for CAPACITOR]
w = 2π/T
At t = T/4
I = Iosin(2π/T(T/4) + π/2)
I = Iosin(π/2 + π/2)
I = Iosin(0)
I = 0
At t = T/2
I = Iosin(2π/T(T/2) + π/2)
I = Iosin(π + π/2)
I = Iosin(0)
I = Iosin(3π/2)
I = Iosin(540/2)
I = Iosin(270)
I = -Io
Note : Io = Imax
Both conditions are met, Hence, the unknown element is a CAPACITOR.
Centripetal Force (Fcp) = ?
His arm length = Radius (R) = 0.75 m
Discus velocity = Linear Velocity (V) = 5 m/s
Discus mass (m) = 2 kg
Centripetal Acceleration (Acp) = V^2/R or W^2 x R
In this case i will use the V^2/R formula, because it uses the discus velocity (V).


Answer: Last option, 66 N.