Density is the characteristic property of a substance. It is the measure of mass of the substance
divided by its volume (density= mass/volume). Manipulate the given formula to
come up with the formula for the volume. Therefore, volume is equals to mass of
a substance divided by its density (Vol= mass/density). Given 12.6 g/ml as density
and 7.65 g mass, volume is equals to 0.60714 ml, since 1 ml = 1cm^3, volume is
equals to 0.60714 cm^3 then extract the cube root of the volume to get the
length of the cube in cm which is equal to 0.84677 cm.
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!
Answer:
Constructive Interference
Explanation:
Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°