Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
Two non bonded electron pairs and four bonded electron pairs
Explanation:
An image of the compound as obtained from chemlibretext is attached to this answer.
The ion ICl4- ion, is an AX4E2 ion. This implies that there are four bond pairs and two lone pairs of electrons. As expected, the shape of the ion is square planar since the lone pairs are found above and below the plane of the square. This is clear from the image attached.
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.