Answer:
assume nitrogen is an ideal gas with cv=5R/2
assume argon is an ideal gas with cv=3R/2
n1=4moles
n2=2.5 moles
t1=75°C <em>in kelvin</em> t1=75+273
t1=348K
T2=130°C <em>in kelvin</em> t2=130+273
t2=403K
u=пCVΔT
U(N₂)+U(Argon)=0
<em>putting values:</em>
=>4x(5R/2)x(Tfinal-348)=2.5x(3R/2)x(T final-403)
<em>by simplifying:</em>
Tfinal=363K
Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
ULTIMATE CORRECT ANSWER
collaboration and communication
Explanation: