M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
<span>There are a number of ways
to express concentration of a solution. This includes molality. Molality is
expressed as the number of moles of solute per mass of the solvent. We calculate as follows:
0.200 mol I2 / kg CCl4 ( .750 kg CCl4 ) ( 253.809 g I2 / mol I2) = 38.07 g I2 needed
Hope this helps.
</span>
Answer: C
I hope this helped you
Answer:
Installing new technology, such as scrubbers, in factories will decrease their harmful emissions. This helps improve the safety of the surrounding community and the workers. But this technology is expensive and requires time and effort to install.
Explanation:
Hope this helped :)