Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
The options are approximations of the exact answers:
A) 
B) 
C) 
D) Toward the inner wall
E) 
Explanation:
A) The electric field in a parallel plate capacitor is given by the formula
, where
and in our case
and, for air,
, so we have:

B) The K+ ion has one elemental charge excess, so its charge is
, and the force a charge experiments under an electric field E is given by F=qE, so we have:

C) The potential difference between two points separated a distance d under an uniform electric potential E is given by
, so we have:

D) The electic field goes from positive to negative charges, so it goes towards the inner wall.
E) The work done by an electric field through a potential difference
on a charge Q is
, and is equal to the kinetic energy imparted on it, so we have:

To answer the problem we would be using this formula which isv = sqrt(T/(m/L))
v = sqrt(100 N / [(0.100 kg)/(1.0 m)])
v = 31.62 m/s
v = fλ
31.62 m/s = (95 Hz)(λ)
λ = 0.333 m
For every wavelength along a string there will be 2 antinodes.
1.0 m / 0.333 m = 3
3 * 2 = 6 antinodes
6 + 1 = 7 nodes