Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
Answer:
98.15 lb
Explanation:
weight of plane (W) = 5,000 lb
velocity (v) = 200 m/h =200 x 88/60 = 293.3 ft/s
wing area (A) = 200 ft^{2}
aspect ratio (AR) = 8.5
Oswald efficiency factor (E) = 0.93
density of air (ρ) = 1.225 kg/m^{3} = 0.002377 slugs/ft^{3}
Drag = 0.5 x ρ x
x A x Cd
we need to get the drag coefficient (Cd) before we can solve for the drag
Drag coefficient (Cd) = induced drag coefficient (Cdi) + drag coefficient at zero lift (Cdo)
where
- induced drag coefficient (Cdi) =
(take note that π is shown as n and ρ is shown as
)
where lift coefficient (Cl)=
=
= 0.245
therefore
induced drag coefficient (Cdi) =
=
= 0.0024
- since the airplane flies at maximum L/D ratio, minimum lift is required and hence induced drag coefficient (Cdi) = drag coefficient at zero lift (Cdo)
- Cd = 0.0024 + 0.0024 = 0.0048
Now that we have the coefficient of drag (Cd) we can substitute it into the formula for drag.
Drag = 0.5 x ρ x
x A x Cd
Drag = 0.5 x 0.002377 x (293.3 x 293.3) x 200 x 0.0048 = 98.15 lb
Answer:
You would have to find the friction force of the rubber block which would be found with the equation of Normal force (mass*gravity) times cooeficient of friction which would give 8.82 N for the amount of friction and because you need more force than 8.82 N (assuming gravity is 9.8)
Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.