Let the price of the tickets be 'x' and the number of tickets bought is 'y'
When the y inversely proportioned to x, the equation is
y = k/x where k is a constant
We work out the value of k by using the information y = 6 and x = 5
6 = k/5
k = 30
Hence, the maximum number of tickets when the price is $3 is
y = 30/3
y = 10 tickets
First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
The mean is 36 and the standard deviation is 5.02.
The mean is given by
μ = np = 120*0.3 = 36.
The standard deviation is given by
σ = √(n*p*(1-p)) = √(120*0.3*0.7) = √25.2 = 5.02.
Add all the units together 8+11+6+8=45
then divide by the the number of units there are which is 5 so 45÷5 =9