Answer:
See explanation
Explanation:
Now , we have the equation of the reaction as;
2H2S(g) + 302(g)------->2SO2(g) + 2H2O(g)
This equation shows that SO2 gas is produced in the process. Let us recall that this same SO2 gas is the anhydride of H2SO4. This means that it can dissolve in water to form H2SO4
So, when SO2 dissolve in rain droplets, then H2SO4 is formed thereby lowering the pH of rain water. This is acid rain.
Answer:
Part A: 5.899x10^-3 moles of Al
Part B: 1.573 g of AlBr3
Explanation:
Part A: We have to obtain the volume of the piece of aluminium; all sides of the square must be in cm. Then, use the density to obtain the mass.


0.059 is the volume of the Al udes for the reaction. Now, to oabtain the moles:

Part B: To obatin the mass of AlBr3, we need the balanced chemical equation:
2Al + 3Br2 → 2AlBr3
We assume bromine (Br2) is in excess, therefore, we calculate the aluminum bromide formed from the Al:
of Al
21.28s
Explanation:
This is a rate problem.
Number of parts produced = 225
Time taken to produce= 8hours
Rate of production is the amount of parts produced in a duration of time.
Now convert 8 hours to minute;
60 minutes = 1hr
8 hours = 60 x 8 = 480minutes
Now:
Rate of production =
= 0.47parts/minute
Now, to produce 10 parts;
It takes;
0.47 parts to be produced in 1 minute
10 parts would be produced in
= 21.28s
learn more;
Rate brainly.com/question/1634276
#learnwithBrainly
<u>Answer:</u> The expression for
is written below.
<u>Explanation:</u>
Equilibrium constant in terms of partial pressure is defined as the ratio of partial pressures of the products and the reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as 
For a general chemical reaction:

The expression for
is written as:

The partial pressure for solids and liquids are taken as 1.
For the given chemical equation:

The expression for
for the following equation is:

The partial pressure of
will be 1 because it is solid.
So, the expression for
now becomes:

Hence, the expression for
is written above.
Answer:
Age of rock = 722 million years old
Explanation:
Using the formula; <em>fraction remaining = 0.5ⁿ</em>
where n = number of half lives elapsed.
However, from the given values, fraction remaining = 1.000 - 0.0105
fraction remaining = 0.9895
Substituting in the formula to determine the number of half-lives:
0.9895 = 0.5ⁿ
log 0.9895 = n log 0.5
-0.0045842 = -0.30103 n
number of half lives elapsed, n = 0.0152
Therefore age of rock = 0.0152 x 4.75 x 10¹⁰ years = 7.22 x10⁸ years
Age of rock = 722 million years old