Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.
We need the frequency of the photon, it is v = c/ λ
Where c is 3 x 10^8 ms^-1 and λ
is the wave length
We also need the expression of
connecting frequency to energy of photon
which is E = hv where h is Planck’s
constant
Combining the two equations
will give us:
E = h x c/λ
Inserting the values, we will
have:
E = 6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 /
0.126
E = 1.578 x 10^ -24 J
If i remeber correctly when dealing with real world cordinate systems as you rotate around clockwise you move in a positive direction. but all the examples i have done said north was 0 degrees, so i may be wrong