Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the answer:
sum of Mc = 0 = -Ay(4.2 + 3cos(59)) + (275)(2.1 + 3cos(59)) + M
<span>- Ay = (M + (275*(2.1 + 3cos(59)))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>sum of Ma = 0 = (-275)(2.1) - Cy(4.2 + 3cos(59)) + M </span>
<span>- Cy = (M - (275*2.1))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>Ay + Cy = 275 = ((M+1002.41)+(M-577.5))/(5.745) </span>
<span>= (2M + 424.91)/(5.745) </span>
<span>M = ((275*5.745) - 424.91)/2 </span>
<span>= 577.483 which rounds off to 577 </span>
<span>Is it maybe supposed to be Ay - Cy = 275</span>
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).