From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
Answer:
(a) coefficient of friction = 0.451
This was calculated by the application of energy conservation principle (the total sum of energy in a closed system is conserved)
(b) No, it comes to a stop 5.35m short of point B. This is so because the spring on expanding only does a work of 43 J on the block which is not enough to meet up the workdone of 398 J against friction.
Explanation:
The detailed step by step solution to this problems can be found in the attachment below. The solution for part (a) was divided into two: the motion of the body from point A to point B and from point B to point C. The total energy in the system is gotten from the initial gravitational potential energy. This energy becomes transformed into the work done against friction and the work done in compression the spring. A work of 398J was done in overcoming friction over a distance of 6.00m. The energy used in doing so is lost as friction is not a conservative force. This leaves only 43J of energy which compresses the spring. On expansion the spring does a work of 43J back on the block is only enough to push it over a distance of 0.65m stopping short of 5.35m from point B.
Thank you for reading and I hope this is helpful to you.
Answer:
Hence, work done= 287.54 J
Explanation:
Given data:
angle of ramp with the ground θ =20°
force applied = 76 N
work done on the crate to slide down 4 m down the ramp
W= F×d cosθ ( only the cos component of the force will slide the crate down)
W= 76×4×cos20= 287.54 J
Answer:
The mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Explanation:
The total force due to weight of Laura and friction on the sled can be calculated as follows;

= (400 + 310) N
= 710 N
From Newton's second law of motion, "the rate of change of momentum is directly proportional to the applied force.

where;
is mass of Laura and
is mass of sled
Mass of Laura and the sled combined is calculated as follows;

given
V = Δv = 4-0 = 4m/s
t = 5 s

Therefore, the mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
<span>1.5 minutes per rotation.
The formula for centripetal force is
A = v^2/r
where
A = acceleration
v = velocity
r = radius
So let's substitute the known values and solve for v. So
F = v^2/r
0.98 m/s^2 = v^2/200 m
196 m^2/s^2 = v^2
14 m/s = v
So we need a velocity of 14 m/s. Let's calculate how fast the station needs to spin.
Its circumference is 2*pi*r, so
C = 2 * 3.14159 * 200 m
C = 1256.636 m
And we need a velocity of 14 m/s, so
1256.636 m / 14 m/s = 89.75971429 s
Rounding to 2 significant digits gives us a rotational period of 90 seconds, or 1.5 minutes.</span>