Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Heat flows irreversibly from hot to cold
Answer:
70 kg is the mass of the object
Explanation:
This question can be solved with this simple formula:
Weight force = mass . gravity
686 N = mass . 9.8 m/s²
686 N / 9.8 m/s² = mass → 70 kg
Note → 1N = 1 kg . m / s²