<h2>
Answer:</h2><h2>
The cost of ketchup bottle, x = 2.89</h2><h2>
The cost of mustard bottle, y = 1.59</h2>
Step-by-step explanation:
Let the ketchup be represented as x and mustard as y
Briana bought 3 bottles of ketchup and 2 bottles of mustard and for $11.85
3x + 2y = 11.85 ...(1)
Logan bought 2 bottles of ketchup and 5 bottles of mustard for $13.73.
2x + 5y = 13.73 ...(2)
Multiplying eq (1) by 2, we get
6x + 4y = 23.7 ...(3)
Multiplying eq (2) by 3, we get
6x + 15y = 41.19 ...(4)
Subtracting eq (3) from (4),
we get 11y = 17.49
y = 1.59, substitute it in eq(1), we get
x = 2.89
Therefore, the cost of ketchup bottle, x = 2.89
The cost of mustard bottle, y = 1.59
$7,446,000
800,000-320,000=480,000(.0425) gives you interest made daily then multiply by 365
The system of inequalities would be:
L+M >= 500 (greater than or equal to)
2L + 0.5M <= 850 (less than or equal to)
The first inequality deals with the total number of balloons. She wants the total to be at least 500, so add the variables and set it greater than or equal to 500.
The second inequality deals with the helium. 2L comes from each latex balloon using 2 ft^3 of helium. 0.5M comes from each Mylar balloon using 0.5 ft^3. Together they can use no more than 85% of the 1000 ft^3 tank; 85% = 0.85; 0.85×1000=850. "No more than" tells us it must be less than or equal to.