Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
<span>The angular momentum of a particle in orbit is
l = m v r
Assuming that no torques act and that angular momentum is conserved then if we compare two epochs "1" and "2"
m_1 v_1 r_1 = m_2 v_2 r_2
Assuming that the mass did not change, conservation of angular momentum demands that
v_1 r_1 = v_2 r_2
or
v1 = v_2 (r_2/r_1)
Setting r_1 = 40,000 AU and v_2 = 5 km/s and r_2 = 39 AU (appropriate for Pluto's orbit) we have
v_2 = 5 km/s (39 AU /40,000 AU) = 4.875E-3 km/s
Therefore, </span> the orbital speed of this material when it was 40,000 AU from the sun is <span>4.875E-3 km/s.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.
</span>
b) between poles M1 and M2
Explanation:
From the expression, we can deduce that r is the distance between two magnetic poles M1 and M2.
The law of attraction between two magnetic poles states that:
<em> the force of attraction or repulsion between two magnetic poles is a function of the product of the strength of the magnetic poles and the square of the distance between the pole</em>s
Mathematically:
FM = K 
here r is the distance between the poles
FM is the magnetic force between the poles
M1 is the strength of the first magnetic pole
M2 is the strength of the second pole
K is the magnetic field constant
learn more:
magnetic pole brainly.com/question/2191993
#learnwithBrainly
They cause an increase in temp of earths atmosphere or warming by absorbing solar energy. hope this helps