Answer: 592.37m
Explanation:
Person D is the blue line.
The total displacement is equal to the difference between the final position and the initial position, if the initial position is (0,0) we have that he first goes down two blocks, then right 6 blocks. then up 4 blocks, then left 1 block.
Now i will considerate that the positive x-axis is to the right and the positive y-axis is upwards.
Then the new position will be, if B is a block:
P =(6*B - 1*B, -2*B + 4*B) = (5*B, 2*B)
And we know that B = 110m
P = (550m, 220m)
Now, then the displacement will be equal to the magnitude of our vector, (because the difference between P and the initial position is equal to P, as the initial position is (0,0)) this is:
P = √(550^2 + 220^2) = 592.37m
First, let's find the total force exerted by the man on the stool.
F = mg
F = (75 kg)(9.81 m/s²)
F = 735.75 N
Next, we must know the maximum load the stool can take. Suppose, the it can take up to 700 N. Since each leg of the stool takes an equal amount of force, this is uniformly distributed. So, the solution is as follows:
Percentage = [(735.75- 700)/700]*100 =<em> 5.1%</em>
Answer:
a = 3 m/s²
Explanation:
given,
mass of crate = 20 Kg
horizontal force on crate = 70 N
frictional force on the crate = 10 N
acceleration of crate = ?
now, calculating net force acting on the crate.
F = horizontal force - frictional force
F = 70 - 10
F = 60 N
net force on the crate is equal to 60 N.
We also know that
F = m a
60 = 20 x a
a = 3 m/s²
Hence, the acceleration of the crate is equal to 3 m/s²
Power is the energy in a system per time. It will have units of Watts which is equal to joules per second. It can be expressed as:
P = E / t
where E = Force x distance
P = Fd / t
t = Fd / P
t = 8 (9.72) / 3.0
t = 25.92 s
Answer:
42.11 years old
Explanation:
Given that:
In 2000, a 20-year-old astronaut left Earth to explore the galaxy; her spaceship travels at 2.5 x 10^8 m/s. She returns in 2040
To find her age we use:

Δtm is time interval for the observer stationary relative to the sequence of
events = 2040 - 2000 = 40 years
Δts is is the time interval for an observer moving with a speed v relative to the sequence of event
v = velocity = 2.5 x 10^8 m/s
c = speed of light = 3 x 10^8 m/s

Here age in 2000 is 20 year, therefore when she appear she would be 20 year + 22.11 year = 42.11 years old