Answer:
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Explanation:
The diagram showing the vector has been attached to this response.
As shown in the diagram,
The vector D has an x-component (also called horizontal component) of -D sinθ i. i.e
Dₓ = -D sin θ i [The negative sign shows that D lies in the negative x direction]
Where;
D = magnitude of D = 155m
θ = direction of D = 23°
Therefore;
Dₓ = -155 sin 23° i
Since Dₓ represents the x component, its unit vector, j component has a value of 0.
Therefore, Dₓ can be written in terms of D, θ and the unit vectors i and j as follows;
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Here in this case since there is no torque about the hinge axis for the system of bullet and block then we can say that angular momentum of this system will remain conserved


here we will have
L = 0.250 m
v = 385 m/s
m = 1.90 gram
now moment of inertia of the plate will be



now from above equation


The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s