We use the formula:
PV = nRT
First let us get the volume V:
volume = 14 ft * 12 ft * 10 ft = 1,680 ft^3
Convert this to m^3:
volume = 1680 ft^3 * (1 m / 3.28 ft)^3 = 47.61 m^3
n = PV / RT
n = (1 atm) (47.61 m^3) / (293.15 K * 8.21x10^-5 m3 atm /
mol K)
<span>n = 1,978.13 mol</span>
[ H₃O⁺] = 10 ^ - pH
[ H₃O⁺ ] = 10 ^ - 7.30
[ H₃O⁺ ] = 5.011 x 10⁻⁸ M
hope this helps!
Answer:
El volumen del cuerpo es el mismo al comienzo de la experiencia.
Explicación:
El volumen del cuerpo es el mismo al principio porque el volumen no cambia si la temperatura permanece igual. Si cambiamos la temperatura i. mi. Al aumentar la temperatura, las moléculas comienzan a expandirse y se produce un aumento de volumen mientras que cuando disminuimos la temperatura, las moléculas de esa sustancia comienzan a contraerse y el volumen de esa sustancia disminuye. Entonces concluimos que el volumen depende de la temperatura.
Hello there!
To determine the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus, we have to keep in mind that
a Hydrogen atom has 1 proton and 1 electron.
Protons are in the nucleus while electrons are in electron shells surrounding the nucleus.
The mass of the nucleus will be equal to the mass of 1 proton and we can express the fraction as follows:

So, the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus is
0,9995. That means that almost all the mass of this atom is at the nucleus.
Have a nice day!
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g