Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you
Answer : The new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

where,
= initial pressure = 3.7 atm
= final pressure = ?
= initial volume = 5.8 L
= final volume = 2.5 L
Now put all the given values in the above equation, we get:


Thus, the new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Answer : The number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
Explanation :
The number of bonding electrons and non-bonding electrons in the structure of
is determined by the Lewis-dot structure.
Lewis-dot structure : It tell us about the number of valence electrons of an atom within a molecule and it is also shows the bonding between the atoms of a molecule and the lone-pair of electrons.
In the given structure, 'Xe' is the central atom and 'F' is the terminal atom.
Xenon has 8 valence electrons and fluorine has 7 valence electrons.
Total number of valence electrons in
= 8 + 2(7) = 22 electrons
From the Lewis-dot structure, we conclude that
The number of electrons used in bonding = 4
The number of electrons used in non-bonding (lone-pairs) = 22 - 4 = 18
Therefore, the number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
The Lewis-dot structure of
is shown below.
The whole Activity , poem and paragraph is missing in the question.
Answer:
(1) Liquid A
(2) Solid A
Explanation:
Using this part of the given poem
Substances and mixtures behave differently,
During boiling and melting most especially
Boiling point of substance is fixed while mixture is not
Substance melts completely but mixture does not
The boiling point of the Pure substance remain fixed after reaching its boiling point this is shown by Liquid A
Solid A is melting completely so Solid A is a pure substance.