Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
An imbalance between electrical charges
Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:
The right answer is "The center of mass doesn't move".
Explanation:
- It generates a voltage throughout the cable while the astronaut falls on either the wire. At other ends of the spectrum or cable, the tension will be similar. As such, with both astronauts, there would be the same energy, although throughout the opposite way.
- Thus, the net force seems to be essentially negative on the machine. And therefore the mass center stays stationary.