Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right
Answer:
Wycleff is on block 1, Lilly is on block 4, Emilia is on block 12, and Quincy is on block 17.
Explanation:
Wycleff was at block 1 and heard a low pitch sound the whole time, so the police car must have been moving away from him.
Lilly observed was in block 4 change in pitch first. So the car must have passed her first.
Emilia was at block 12 observed a Doppler effect after Lilly. So the car passed her after passing Lilly
Quincy was at block 17 so she heard a high pitch sound the whole time, so the police car must have been moving toward him.
(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2
Speed = 85/30 m/s
Momentum = 23.5 * 85/30 = ....