Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Answer:
the ball will move towards the big bully
Answer:
Volume of lithium atom is found to be 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Explanation:
Let us consider the volume of atom as a sphere (but it is little complex than that). This volume is mathematically expressed as,
----------------------------------------------------------------------------------------(Eq. 1)
Here, R is the radius of lithium atom. The radius is given in picometers, so firstly let us convert it into meters


placing this value in Eq.1 the required result is achieved

V= 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
The answer to this question would be: 3.125%
Half-life is the time needed for a radioactive molecule to decay half of its mass. In this case, the strontium-89 is already gone past 5 half lives. Then, the percentage of the mass left after 5 half-lives should be:
100%*(1/2^5)= 100%/32=3..125%