<span>Based on the crystal field strength, Cl ligand would give the longest d-d transition when complexed with Ti(III). as this is the weak field ligand and would cause minimum splitting of d orbitals.</span>
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
Answer: The new pressure will be 1.1atm
Explanation:
V1 = V
P1 = 3.16atm
V2 = 3V
P2=?
P1V1 =P2V2
3.16 x V = P2 x 3V
P2 = (3.16 x V) /3V
P2 = 1.1atm
Explanation:
As the given reaction is as follows.
So, according to the balanced equation, it can be seen that rate of formation of
will be twice the rate of disappearance of
.
And, it is known that rate of disappearance of reactant will be negative and rate of formation of products will be positive value.
This means that,
Rate of the reaction = -Rate of disappearance of
=
=
=
M/s
Therefore, calculate the rate of formation of
as follows.
Rate of formation of
=
=
M/s
Thus, we can conclude that the rate of formation of
is
M/s.