The correct answer is option D
When someone decides to do something then he or she must prepare themselves according to the career they choose.
When Yolanda has decided to be a nurse then she must create an individual career plan and start working on it.
A goal oriented person only works in the area of their goal and accomplishes it.
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s