Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
Answer:
The answer is B) Magnetic field
Explanation:
I chose it and I got it right
Answer:
33.33 %
Explanation:
given,
error last year = 63
error this year = 42
percent decrease in the error = ?
to find the percentage difference in the error formula used is
= 
= 
= 
= 33.33 %
Percentage decrease in the number of error is equal to 33.33%.
Answer: Car brakes produces more energy then the bicycle because the cars wheels produces a much bigger force that makes the car go and to stop that force the car uses greater amount of energy that transfers to heat but in a bicycle the wheels do not turn that fast so when you press the break there is less energy that transfer to heat.
Explanation: