Answer:
Explanation:
Wave length of sound from each of the speakers = 340 / 1700 = .2 m = 20 cm
Distance between first speaker and the given point = 4 m.
Distance between second speaker and the given sound
= √ 4² + 2² = √16 +4 = √20 = 4.472 m
Path difference = 4.472 - 4 = .4722 m.
Path difference / wave length = 0.4772 / 0.2 = 2.386
This is a fractional integer which is neither an odd nor an even multiple of half wavelength. Hence this point of neither a perfect constructive nor a perfect destructive interference.
<span>Waves hitting at an angle and then bending around features of the coast is known as Wave refraction
When waves hitting a specific angle, some part of the waves will be closer to the shallow part of the water and some part will be closer to the deeper part of the water, which makes the wave became somehow bent around the shore.</span>
The roadway with the highest number of hazards is <span>city streets</span>
To develop this problem it is necessary to apply the concepts related to Sound Intensity.
By definition the intensity is given by the equation

Where,
I = Intensity of Sound
= Intensity of Reference
At this case we have that 15 engines produces 15 times the reference intensity, that is

And the total mutual intensity is 100 dB, so we should




Therefore each one of these engines produce D. 88dB.
Answer:
P_(pump) = 98,000 Pa
Explanation:
We are given;
h2 = 30m
h1 = 20m
Density; ρ = 1000 kg/m³
First of all, we know that the sum of the pressures in the tank and the pump is equal to that of the Nozzle,
Thus, it can be expressed as;
P_(tank)+ P_(pump) = P_(nozzle)
Now, the pressure would be given by;
P = ρgh
So,
ρgh_1 + P_(pump) = ρgh_2
Thus,
P_(pump) = ρg(h_2 - h_1)
Plugging in the relevant values to obtain;
P_(pump) = 1000•9.8(30 - 20)
P_(pump) = 98,000 Pa