Answer:
59%
Step-by-step explanation:
The information from Satellite Company Y is:
65 people watch live and 94 people watch recorded.
The total number of people from Y is:
65 + 94 = 159
So the probability that a random person from Y watches recorded shows more often is given by the division of the number of people watching more recorded shows (94) over the total number of people (159):
Probability = 94 / 159 = 0.5912 = 59.12%
Rounding to nearest whole percent, we have 59%
The correct option is a): "i<span>s independent of m</span>".
By the fundamental theorem of calculus:<span><span>A′</span>(m)=<span>1<span>3m</span></span>⋅3−<span>1m
</span> =0</span>
So the area doesn't change with respect to m.
Answers?? need a little bit of a hint of them please.
Answer:
Jasmine only.
Jasmine and Kanti only.
No one.
Step-by-step explanation:
There is no possible way to invite all three friends.
Since both Samir and Kanti will not attend if someone else is not invited, Jasmine is the only friend that can be invited on her own:
One person: Jasmine.
When inviting two people, if Jasmine is invited, Samir can't be invited and Kanti will only attend if Jasmine also does. Therefore, Jasmine and Kanti can go together and there is no way Kanti can be invited.
Two people: Jasmine and Kanti.
Furthermore, if nobody is invited, no one will be unhappy.
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft