Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
The first step in the reaction is the double bond of the Alkene going after the H of HBr. This protonates the Alkene via Markovnikov's rule, and forms a carbocation. The stability of this carbocation dictates the rate of the reaction.
<span>So to solve your problem, protonate all your Alkenes following Markovnikov's rule, and then compare the relative stability of your resulting carbocations. Tertiary is more stable than secondary, so an Alkene that produces a tertiary carbocation reacts faster than an Alkene that produces a secondary carbocation.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
<u>Answer:</u>
<em>The returns of the company as it is given is already large that is 91% and to get an outcome even better is what it is getting now. There should be certain improvements that needs to be applied with the </em><em>help of stoichiometric data gathered.
</em>
<u>Explanation:</u>
Since the cost of materials cannot be affected and have to be bought under similar rate of cost of working or process can be decreased. By using machines calculation and mechanical devices this come would be accurate and the laws would be minimised. Hence the companies outcome would increase.
Answer:
It sounds like they are studying French phonemes
Explanations:
I just learned this.