Answer:
6.25 g of nickel -63 will be left
Explanation:
Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
Answer:
4.02
Explanation:
The mass ratios will be given by dividing the mass of O₂ into the mass of N₂.
So lets do our calculations:
First Compound:
53.3 g O₂ / 46.7 g N₂ = 1.14
Second Compound:
82.0 g O₂ / 17.9 g N₂ = 4.58
Ratio = 4.58 / 1.14 = 4.02
This result for all practical purposes is a whole number, and it is telling us that there are 4 times as many oxygen atoms in the second coumpound as in the first compound. This is so because the ratio we just calculated is also the ratio in mol atoms:
Ratio = [ mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂] 2nd compound / [mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂ !st compound]
and the molecular weights cancel each other.
The only N and O compounds that follow this ratio are N₂O₄ and N₂O, and this question could be made in a multiple choice to match formulas.
A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.