answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
2 years ago
8

Se distribuyen 400 bolsas en tres urnas sabiendo que la primera tiene 80 menos que la segunda y esta tiene 60 menos que la terce

ra, averigua cuántas bolsas tiene cada una.
Mathematics
1 answer:
laiz [17]2 years ago
4 0

Answer:

Primeras urnas = 60 bolsas

Segundas urnas = 140 bolsas

Terceras urnas = 200 bolsas

Step-by-step explanation:

Deje que las urnas se representen de la siguiente manera

Primeras urnas = a

Segundas urnas = b

Terceras urnas = c

Se nos dice en la pregunta

400 bolsas se distribuyen en tres urnas

Por lo tanto,

a + b + c = 400 bolsas ......... Ecuación 1

Por la pregunta sabemos que

1) El primero tiene 80 menos que el segundo

a = b - 80

2) Y este segundo tiene 60 menos que el tercero

b = c - 60

Por tanto, c = b + 60

Por lo tanto, sustituimos b - 80 por ayb + 60 por c en la Ecuación 1

a + b + c = 400 bolsas ......... Ecuación 1

b - 80 + b + b + 60 = 400 bolsas

Recopilar términos similares

b + b + b - 80 + 60 = 400 bolsas

3b = 400 + 80 - 60

3b = 420

b = 420/3

b = 140 bolsas

Por lo tanto, el número de bolsas en la segunda urna = 140 bolsas

Dado que a = b - 80

a = 140 bolsas - 80

a = 60 bolsas

Por lo tanto, el número de bolsas en la primera urna = 60 bolsas

Dado que c = b + 60

b = 140 bolsas

c = 140 + 60

c = 200 bolsas.

El número de bolsas en las terceras urnas = 200 bolsas.

You might be interested in
A grocery store sells packages of beef. The function C(w) represents the cost, in dollars, of a package of beef weighing w pound
victus00 [196]

Answer:

(4)

Step-by-step explanation:

Integers are:  ... -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3 ....

Positive integers are the positive ones of the line above.

Rational numbers include all the numbers between the whole ones, so fractions and decimals included. Any number that can be written as a fraction (including repeating decimals).

Now, domain is the set of x-values (input) of the function.

The input of the function C(w), is w, which is the number of pounds.

You can buy 3 pounds, 4 pounds etc. as well as 3.2 pounds, 3/4 pound etc.

So, you can buy rational numbers number of pounds, not only integers.

Also, NOT ALL RATIONALS, since you can't buy NEGATIVE POUNDS of beef, so we can say:

THe domain is positive rational numbers.

3 0
2 years ago
One smartphone plan costs $52 per month for talk and messaging and $8 per gigabyte of data used each month. A second smartphone
nevsk [136]

Answer:

a) 6 gigabytes

b) $100

Step-by-step explanation:

Let c represent the total cost in dollars and d represent the amount of data used in gigabytes.

For the first smartphone

One smartphone plan costs $52 per month for talk and messaging and $8 per gigabyte of data used each month.

Equation =

c = 52 + 8d

For the Second smartphone

A second smartphone plan costs $82 per month for talk and messaging and $3 per gigabyte of data used each month.

Equation =>

c = 82 + 3d

How many gigabytes would have to be used for the plans to cost the same?

We would equate both cost to each other

52 + 8d = 82 + 3d

Collect like terms

8d - 3d = 82 - 52

5d = 30

d = 30/5

d = 6

Therefore,

a) The number of gigabytes for the cost of both Smartphone data plans to be the same = 6 gigabytes.

b) The cost of both plans if 6 gigabytes is used =>

c = 52 + 8d

c = 52 + 8 × 6

c = $100

3 0
1 year ago
Olivia drives 90 miles in 2 hours. She drives 225 miles in 5 hours. She writes an equation in the form y=mx to represent the num
saul85 [17]

Answer:

y=270\textrm{ miles}

Step-by-step explanation:

Given:

Number of miles is represented by y and number of hours is represented by x.

The equation to show the relationship between x and y is y=mx

Now, for x=2,y=90

Plug in the above equation and solve for m. This gives,

90=m(2)\\m=\frac{90}{2}=45\textrm{ mi/h}

Hence, the equation is y=45x.

Now, if the line passes through (6,y), then x = 6.

So, y=45(6)=270\textrm{ miles}

Therefore, the value of y is 270 miles.

5 0
1 year ago
You are buying boxes of cookies at a bakery. Each box of cookies costs \$4$4dollar sign, 4. In the equation below, ccc represent
Basile [38]

Answer:

The required equation is

d = 4c

where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.

Step-by-step explanation:

Given that, the cost of each box of cookies is $4.

It means,

The cost of 1 box of cookies is $4.

The cost of 2 boxes of cookies is $(4+4)  =$(2×4)

The cost of 3 boxes of cookies is $(4+4+4)  =$(3×4)

The cost of cookies

=(Number of boxes × 4)

The required equation is

d = 4c

where d represents the cost of cookies in dollar and c represents the number of boxes of cookies.                                                    

   

8 0
1 year ago
Please help would be very very appreciated
poizon [28]
115 ounces is the answer
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • in baseball anthony hit 0.63 of the pitches thrown at him what percent of the pitches did anthony miss
    12·1 answer
  • To support a shelf, the diameter of a bolt can be measured anywhere from 0.2 cm less than 1.5 cm to 0.2 greater than 1.5 cm. Whi
    8·2 answers
  • A previous analysis of paper boxes showed that the the standard deviation of their lengths is 9 millimeters. a packer wishes to
    13·1 answer
  • Cos2a.cos3a-cos2a.cos7a/sin4a.sin3a-sin2a.sin5a ​
    12·1 answer
  • A new movie is released each year for 12 years to go along with a popular book series. Each movie is 3 minutes longer than the l
    13·1 answer
  • The ratio of rabbits to guinea pigs in a shop is 2:7. The ratio of brown rabbits to grey rabbits is 2:3.What fraction of the ani
    10·1 answer
  • Juliet is selling photographs as part of a project for her entrepreneurship class. She sells the first 20 photographs for 15 eac
    13·1 answer
  • Fancy goldfish x cost $3 each and common goldfish y cost $1 each.Graph the function y=20-3x to determine how many of each type o
    14·1 answer
  • Jon is hanging a picture. He wants to center it horizontally on the wall. The picture is 32 1/2 inches long, and the wall is 120
    9·1 answer
  • The pie chart shows how 36 pupils travel to school
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!