Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
The energy transferred to the spring is given by:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring with respect its initial length
Let's convert the data into the SI units:


so now we can use these data inside the equation ,to find the energy transferred to the spring:
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
The sound is increased because sound waves are in fact mech. waves which means the that they can't travel through empty space and thus need a medium to travel through